Marnotrawstwo, jakim jest zbędny ruch, wynika z błędnej organizacji stanowiska pracy, w skutek czego pracownik porusza się częściej, niż jest to potrzebne. Może to prowadzić do występowania wypadków spowodowanych, np. przeciążeniem fizycznym. Inaczej, zbędny ruch można traktować jako stratę czasu związaną z przełożeniem materiałów i części z jednego miejsca na drugie. W szerokim znaczeniu strata to każde działanie, które w żaden sposób nie dodaje wartości do produktu. Takie czynności należy natychmiast eliminować, bądź ograniczać do minimum. Powinno zwracać się również uwagę na to, że ruch to nie tylko marnotrawstwo, ponieważ podczas wykonywania pracy, niektóre ruchy są niezbędne i dodają wartości produktowi.
Przyczyn zbędnego ruchu można doszukiwać się wszędzie. Do najważniejszych, które powodują powstanie tego typu marnotrawstwa należy:
- Stworzenie złego layout’u,
- Podział operacji,
- Brak wykwalifikowanej kadry pracowniczej,
- Brak okresowości operacji,
- Wydłużenie czasu pracy oraz zwiększenie liczby zatrudnienia.
Jak eliminować zbędne ruchy?
W literaturze można znaleźć wiele rozwiązań dotyczących problemu, jakim jest eliminacja marnotrawstwa w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Podstawowe kroki, które przedsiębiorstwo powinno podjąć, aby wyeliminować lub chociażby ograniczyć zbędny ruch to przede wszystkim:
- Zmiana rozmieszczenia maszyn – projektowanie gniazda produkcyjnego w kształcie litery U,
- Wprowadzenie dokładnej standaryzacji pracy,
- Prowadzenie dużej ilości szkoleń dla pracowników, które mają na celu zwiększenie świadomości odnośnie wykonywanych ruchów w trakcie pracy,
- Zmiana produkcji na system, który opiera się na przepływie materiału.