Bez wątpienia wiele słyszałeś o Lean. Metodologia została opracowana z myślą o produkcji, przystosowana do budowy, ostatecznie trafiając do rozwoju oprogramowania. Obecnie zyskuje na popularności w marketingu.
Lean skazany na sukces
Lean to elastyczna struktura z różnymi metodami zarządzania organizacją, takimi jak Kanban, Hoshin Kanri, PDCA i inne. Uzupełniają się nawzajem i pozwalają osiągnąć lepsze wyniki zarówno połączone, jak i stosowane niezależnie.
Jednak prawdziwa siła myślenia Lean jest wyryta w kulturze, która pochodzi z metodologii.
Oto 5 powodów dlaczego Lean jest ważny:
- Lean zachęca do rozwiązywania problemów
Istotą Lean jest uczenie się przez rozwiązywanie problemów. Dlatego inspirowanie zespołu do poszukiwania ciągłego doskonalenia jest kluczowe dla jak najlepszego wykorzystania metodologii. Istnieją różne sposoby na rozpoczęcie ciągłego doskonalenia, jednak najważniejsze jest to, aby członkowie zespołu przejęli odpowiedzialność za swoją pracę.
Jako menedżer możesz im pomóc, zapewniając każdej osobie swobodę podejmowania decyzji. Czując upodmiotowienie, dzięki temu Twój zespół będzie chętniej pokazywał swoją wartość i szukał sposobów na ulepszenie procesu. Będą w stanie samodzielnie rozwiązywać drobne problemy, bez konieczności konsultowania się z Tobą, a tym samym osiągną większą skuteczność swoich działań.
- Zasady Lean pomogą Twojemu zespołowi pozostać skoncentrowanym
Jedną z największych zalet metodologii Lean jest to, że pozwala zespołowi pracować z dużą wydajnością i skrócić czas realizacji zadań. Twoi pracownicy mogą to zrobić z łatwością, koncentrując się na zadaniach i podejmując nową pracę tylko wtedy, gdy mają zdolność do jej przetwarzania.
Dobrym sposobem na zachęcenie do takiego sposobu pracy jest wizualizacja procesu i wyświetlenie zadań każdego członka, aby zapewnić absolutną przejrzystość. Typowym narzędziem do tego celu jest metoda Kanban.
Z jego pomocą możesz mapować każdy etap swojego przepływu pracy na tablicy Kanban i konsekwentnie śledzić postęp zadań, nad którymi pracuje Twój zespół.
Kanban zniechęca do wielozadaniowości i z jego pomocą możesz zastosować ograniczenia ilości pracy, która może być jednocześnie wykonywana. W ten sposób Twój zespół może pozostać skoncentrowany na tych zadaniach, które są najważniejsze w danym momencie.
- Lean zwiększa współpracę
Osiągnięcie ciągłego doskonalenia jest wspólną odpowiedzialnością w Lean. Twoim celem jest dostarczanie klientom większej wartości w krótszym czasie, dlatego też zespół musi wspólnie ulepszać procesy i efektywnie współpracować.
Wdrożenie Lean pomoże Ci pozbyć się mentalności, która utrudnia skuteczną współpracę i zachęca członków zespołu do dzielenia się informacjami. Przejmując odpowiedzialność za ten proces, członkowie zespołu poczują się bardziej odpowiedzialni za pomyślne dostarczenie wartości klientowi, a współpraca stanie się bardziej naturalna, ponieważ będą chętni do wzajemnej pomocy
w rozwiązywaniu problemów.
- Lean świetnie nadaje się do redukcji kosztów
Wdrożenie Lean pomoże Ci również zoptymalizować budżet, pozbywając się zbędnych czynności, zapasów i wydatków. Minimalizacja odpadów w procesie spowoduje dostarczenie wartości do klienta przy niższych kosztach dla Twojej firmy.
Członkowie zespołu będą chętniej proponować innowacje, które mogą jeszcze bardziej usprawnić proces i obniżyć koszty operacyjne. Jednak aby tak się stało, musisz stworzyć bezpieczne środowisko, które nie będzie karało niepowodzeń, a zachęcało do ciągłego doskonalenia.
- Dobre wyniki Lean = więcej zadowolonych klientów
Prawdopodobnie największą zaletą metodologii Lean jest to, że prowadzi do większej liczby zadowolonych klientów. Usuwając odpady z procesu i poprawiając wydajność operacyjną, będziesz w stanie podnieść jakość swoich produktów i usług oraz stworzyć równowagę między popytem a podażą.
W ten sposób będziesz w stanie dostarczyć klientom więcej wartości we właściwym czasie i uniknąć nadprodukcji.
Podsumowując, można śmiało powiedzieć, że Lean jest świetny zarówno dla Twojej firmy, jak i klientów. Ważną częścią przyjęcia metodologii jest przyjęcie nastawienia, które się z tym wiąże. Wymaga to czasu i wysiłku, ale bez zastosowania jakichkolwiek metod, Lean przyniesie ci tylko fragment wyników, na które liczysz.